196541-2017 - ResultatSverige-Arboga: Datanätstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksspecialister – Internetwork Experts.
Referensnummer: 16FMV10397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Observera att: upphandlingsformen är ett Förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS).
Konsulterna ska huvudsakligen arbeta med förvaltning av Försvarsmaktens IT-system, med vidmakthållande av nätverks- och infrastrukturlösningar.
Arbetet består av förebyggande och felavhjälpande underhåll av infrastrukturer där konfiguration och säkerhetskonfiguration av nätverkskomponenter, nätverksdesign och nätverksutveckling ingår. I arbetet ingår även stöd till driften, samt stöd till driften av de interna miljöerna samt att stödja ett eller flera delprojekt och ge stöd till avdelningens övriga interna verksamhet.
I arbetsuppgifterna ingår att dokumentera sitt arbete för att säkerställa kontinuitet och spårbarhet och god förmåga att kunna ta fram systemdokumentation för producerade lösningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Perioden för leveranser är fån avtalets tecknande (17.5.2017) till och med som längst 31.12.2022, och får uppgå till en heltidstjänst räknat per konsultroll.