196620-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare – Inhyrning av entreprenadmaskiner med förare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av entreprenadmaskiner med förare
BeskrivningTekniska Verken och Kiruna kommun upphandlar ett rangordnat ramavtal avseende inhyrning av lastfordon och entreprenadmaskiner inklusive förare, samt inhyrning av lastbils/ maskinförare, anläggningsarbetare inom Kiruna C och E10:an, Norgevägen. Anbud ska lämnas på hela omfattningen (båda delarna) Ramavtalet är i två delar varav ena delen innehåller en fast inhyrning på grävmaskiner med en garanti om 3840 timmar som tilldelas rangordnad etta samt en del där maskiner och personal hyrs in på tim. tid.
Intern identifierare2025-010
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Ytterligare klassificering (cpv): 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000