196654-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Arkitekt stadsbyggnad och planutredning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkitekt stadsbyggnad och planutredning
BeskrivningRegion Gotland upphandlar konsulttjänster för stadsbyggnad samt plan- och programutredningar. Det kan omfattas av visualisering, utredning och gestaltningsprogram för ny bebyggelse både i stad, tätort och landsbygd. Efterfågade konsulttjänster bör generellt ha god kunskap om planprocessen (PBL).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105453:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster