196683-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Tjänster i naturreservat
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markering av gränser skyddade områden
Referensnummer: 512-1853-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Örebro län (fortsättningsvis kallad "Beställaren") inbjuder till anbudsgivning som syftar till att teckna ramavtal om utförande av gränsmarkering av skyddade naturområden.
Länsstyrelsen förvaltar statliga naturreservat och andra typer av skyddade områden, såsom nationalparker och naturminnen. För att undvika intrång i skyddade områden, samt som vägledning för friluftslivet, ska de skyddade områdena gränsmarkeras.
Inledning
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Kravspecifikation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen