196700-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnadsentreprenad vårdfastigheter
Referensnummer: LH 18/01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholmshem AB, med dotterbolaget Kommunfastigheter i Laholm AB, inbjuder till upphandling av ramavtal för totalentreprenad avseende ombyggnad, tillbyggnad, renovering, modernisering, mm av bolagens vårdfastigheter.
Byggentreprenaden kommer att genomföras med samverkansform strategisk partnering, där beställaren och entreprenören gemensamt arbetar effektivt och funktionellt mot samma mål.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen