196702-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Utförandeentreprenad med samverkansform partnering Högsbo specialistsjukhus
Referensnummer: 18/210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter upphandlar utförandeentreprenad med samverkansform partnering för nybyggnad av Högsbo specialistsjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen