196703-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Byggarbeten - Gävle, Ockelbo, Hofors, Älvkarleby och Östhammar
Referensnummer: 7069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen består av planerade och oplanerade byggarbeten inom beställarnas fastighetsbestånd och i förekommande fall i beställares kunders fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211310 Byggnation av badrum, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen