196713-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bussar för kollektivtrafik
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Batteridrivna elbussar för stadstrafik, BRT och regionstrafik
Referensnummer: SVEA220009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av batteridrivna elbussar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121000 Bussar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen