19679-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster stöd inom området för extern medfinansiering
Referensnummer: 00079/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för att sammanställa uppgifter som krävs för att göra ansökan om medfinansiering. Uppgifterna inhämtas från projektledare och projektägare på trafikkontoret på mail eller vid möten. Även förberedelse av återredovisning kommer att utföras av konsulten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79421100 Projektövervakning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på uppgifter som uppdraget omfattar anges nedan:
• Skanna vilka medfinansieringsmöjligheter som finns inom infrastruktur och mobilitetssektorn och som kan vara aktuella för trafikkontorets verksamhet, främst investeringsverksamheten och presentera dessa för beställaren
• Agera stöd till verksamheten för att skriva ansökningar för medfinansiering som exempelvis Stadsmiljöavtal, Regional Plan, LOVA, Klimatklivet samt EU-projekt.
• Vara tillgänglig för frågeställningar kring ansökningarna.
• Bistå vid återrapportering och uppföljning av erhållen medfinansiering
• Skriva uppföljningsrapporter löpande
• Vid behov, göra utbildningsinsatser inom trafikkontoret gällande medfinansieringsfrågor