196798-2022 - ÄndringSverige-Enköping: Delar till centralvärmepannor
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av askhanteringssystem
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44621221 Delar till centralvärmepannor
II.1.4.
Kort beskrivning
ENA Energi har en skakrosterpanna från Burmeister & Wein på 80 MWth.
Pannan byggdes 1994 för eldning med skogsflis. Sedan 2012 använder ENA returträflis (RT flis) som huvudbränsle i pannans bränslemix. Pannans bottenasksystem har nått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut.