19680-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Stenläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Platt och stensättningsarbeten.
Referensnummer: 2017/00007-SFE.2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432112 Stenläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar platt, sten och beläggningsarbeten.
Inbjudan:
Västerås stad inbjuder härmed till anbudsgivning avseende: Ramavtal Platt och stensättningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund:
Beskrivning av bakgrund till upphandlingens genomförande: SFE- Förvaltning för stöd, fritid och entreprenad är en utförarorganisation inom Västerås stad. Inom Stadens löpande behov finns platt och stensättningsarbeten där leverantörer kommer att jobba som UE-underentreprenörer till beställande förvaltning. Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med max (3) leverantörer i rangordning där kommunen vid behov successivt avropar stensättningsarbeten. I uppdraget ingår bland annat sättning av gatsten, kantsten, marksten, murar och trappor. Kommunen tillhandahåller allt stenmaterial och fogsand.