Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal maskiner operation
Referensnummer: RS 2018/819
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborg Läns Landsting hade för avsikt att teckna avtal med en/flera Leverantör/er för leverans av maskiner till operationsverksamheten. Upphandlingen består av delområdena Proteskirurgi & trauma och fot & hand kirurgi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gävleborg Läns Landsting har för avsikt att teckna avtal med en/flera Leverantör/er för leverans av maskiner till operationsverksamheten. Upphandlingen består av delområdena Proteskirurgi & trauma och fot & hand kirurgi.