196847-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Askersund: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter för Askersunds kommun
Referensnummer: 22UPPH5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Askersunds kommun handlar upp mattransporter.
Upphandlingen omfattar dagliga transporter av varm och kyld mat med ca 800 portioner fördelade på 9 förskolor, 2 äldreboende, 3 mottagningskök, samt 2 gruppboende/dagcentraler.
Transport skall ske vardagar för skolor ca 178 dagar per år.
Förskolor gäller hela året ca 225 dagar.
Äldreboenden gäller alla dagar måndag till söndag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen