196860-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Gaser för medicinskt bruk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas för laborativ verksamhet
Referensnummer: SU FV-0588-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24111500 Gaser för medicinskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av gas för laborativ verksamhet.
Vi emotser ert anbud avseende Gas för laborativ verksamhet i enlighet med upphandlingsdokumentet och däri förtecknade handlingar.
Upphandlingen avser en del, dvs en leverantör antas.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner, enheter, stiftelser och andra organisationer med anknytning till SU, i fortsättningen kallade beställare (B).
UF3.1.1 UPPHANDLINGSFÖRFARANDE
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24100000 Gaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Dessa föreskrifter är upprättade i enlighet med Upphandlingsföreskrifter ingående i Aff, Avtal för fastighetsförvaltning och verksamhetsanknutna tjänster.
Koder och rubriker följer denna struktur.
Pyramidregeln: Det som skrivs under en kod och rubrik på högre nivå gäller för samtliga underordnade koder och rubriker om inte annat är angivet under dessa. Det som tex skrivs under koden UF, gäller således för UF3, UF3.1 o s v, om annat inte anges under dessa underordnade koder.
För upphandlingen gäller Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med tillämpning av regler gällande över tröskelvärdet.
Tecknat ramavtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner, enheter, stiftelser och andra organisationer med anknytning till SU, i fortsättningen kallade beställare (B).