196861-2021 - ResultatSverige-Luleå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2021 Vakuumrör och kapillärrör Region Norrbotten
Referensnummer: 20/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på förbrukningsmaterial inom området vakuumrör och kapillärrör för leverans till Region Norrbotten.
Upphandlingen omfattar följande varukorgar:
– Venprovtagningsset samt tillhörande vakuumrör
– Kapillärrör
– Urinprov
– Rör för analys för att kunna diagnosticera TBC
– Optioner på plasmarör och övrigt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen