196910-2018 - ResultatSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsdepå för Öresundstågen, Kärråkra, Hässleholm, E104 Järnvägstekniska installationer
Referensnummer: 999919-403164-1703441
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne bygger en underhållsdepå för Öresundstågen i Kärråkra strax norr om Hässleholm.
Entreprenaden omfattar järnvägstekniska installationer inom den blivande depåns fastighetsgränser samt vissa arbeten i intilliggande befintlig järnvägsanläggning. Spårväxlar med tillhörande utrustning tillhandahålls av beställaren genom en annan entreprenad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234116 Spåranläggning, 45234160 Anläggningsarbeten för kontaktledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen