See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Silverhöjdsspåret, spår- och växelbyte
Beskrivning: Spår-, växel- och kontaktledningsväxelbyte på Silverhöjdspåret på Bergslagsbanan, sträckan Ställdalen-Grängesberg. Sträckan är 18 km.
Intern identifierare: KOM-413686
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Silverhöjdsspåret, spår- och växelbyte