Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kyckling – Livsmedel
Referensnummer: KS 2018/00420
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15112130 Kyckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är indelad i tre delar och omfattar inköp och leverans av färsk, tillagad och fryst kyckling till Halmstads kommuns enheter. Leveranserna ska ske till kommunens samordnade varudistribution som sedan samordnar med andra leveranser för vidare distribution till respektive enhet. Leverantören ska kunna leverera till Halmstads kommuns samordnade varudistribution varje vardag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15112100 Färskt fjäderfäkött, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen