197039-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för forskningslaboratorier
Referensnummer: V-2018-0101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, inbjuder härmed till anbudsgivning i en upphandling avseende ramavtal för utrustning för forskningslaboratorier. Upphandlingen omfattar apparater, instrument samt övrig utrustning för laborativ verksamhet och vars beställningsvärde är under 200 000 SEK/styck.
Upphandlingen består av flera produktområden med respektive produktgrupper och anbud kan lämnas för en eller flera produktgrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191110 Autoklaver, 38310000 Precisionsvågar, 38410000 Mätinstrument, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38436000 Skakapparater och tillbehör, 38436400 Magnetomrörare, 38436700 Ultraljudhomogenisatorer, 38500000 Apparater för kontroll och provning, 38510000 Mikroskop, 38600000 Optiska instrument, 38651000 Kameror, 38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR), 39711100 Kylskåp och frysar, 39713100 Diskmaskiner, 42122500 Laboratoriepumpar och tillbehör, 42912330 Vattenreningsutrustning, 42931100 Laboratoriecentrifuger och tillbehör, 42943000 Termostatbad och tillbehör, 42943200 Ultraljudbad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen