197064-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GNSS mottagare
Referensnummer: 104-2018/2875
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Öppet Upphandling av GNSS mottagare till SWEPOS, Lantmäteriets stödsystem för satellitpositionering i Sverige.
Administrativa förutsättningar.
En förutsättning för att anbudet skall kunna bedömas är att följande administrativa krav är uppfyllda.
All kommunikation kring denna upphandling skall ske på svenska eller engelska språket. Anbud skall avges på svenska eller engelska. Med anbud avses alla ingående dokument.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar GNSS-mottagare till SWEPOS.
Inga volymer kan garanteras, men en uppskattad volym under kommande avtalsperiod är ca:
260 stycken GNSS-mottagare under perioden höst 2018 och vår 2019. Därefter beräknas inköpsvolymen till cirka 30-50 stycken per tolv (12) månaders period resterande delen av avtalstiden inklusive eventuell förlängning.
Utöver den uppskattade volymen ovan ska Lantmäteriet ha möjlighet att köpa ytterligare 200 stycken GNSS mottagare under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
All kommunikation kring denna upphandling skall ske på svenska eller engelska språket. Anbud skall avges på svenska eller engelska. Med anbud avses alla ingående dokument såsom.
— företagsbeskrivning- miljöcertifikat- intyg om registrering i bolagsregister eller motsvarande register- intyg om betalda skatter och avgifter - bevis på samarbetsavtal med underleverantör.
Dokumentation som lämnas som bevis på produktens uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen ska lämnas på svenska eller engelska.
Ramavtal och avtalstid.
Lantmäteriet avser att efter upphandling av GNSS-mottagare teckna ramavtal med max två (2) leverantörer, av olika fabrikat, enligt särskild fördelningsnyckel.
Fördelningen av den totala beräknad volymen ska vara 60/40 mellan leverantörerna. Sextio (60) procent till leverantören av anbudet med lägst pris och fyrtio (40) procent till leverantören med näst lägst pris.
Om det inkommer endast ett anbud som klarar kvalificeringen eller faller bort en leverantör under avtalstiden, reserverar sig Lantmäteriet rätten att handla maximalt 60 % av den beräknad volymen av den kvarvarande av ramavtalsparten. I förekommande fall kommer Lantmäteriet att på nytt upphandla GNSS mottagare för resterande volymen. Befintlig ramavtalspart kommer att uteslutas från att delta i den nya upphandlingen med anledning av den redundans som Lantmäteriet kräver i referenssystemet, om de inte kan erbjuda annat fabrikat.
I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period utom mängd som kan variera över tiden.
Ramavtalet träder i kraft när båda parter undertecknat Ramavtalet. Ramavtalet gäller till och med 31 maj 2020 med en option för Lantmäteriet att förlänga med upp till maximalt tjugofyra (24) månader fördelat på ett eller flera tillfällen. Lantmäteriet kommer senast två (2) månader innan avtalet löper ut skriftligen meddela Leverantören om avtalet skall förlängas. Om förlängningsoption inte nyttjas upphör avtalet att gälla utan särskild uppsägning.
Planerad avtalsstart är augusti 2018.
Anbudsförfarande.
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på TendsignTendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen kan ske på svenska eller engelska språket.
Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.