197067-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Videokonferensutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferensutrustning
Referensnummer: UE/180064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32232000 Videokonferensutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 14 miljoner SEK baserat på 2017 års inköpsvolymer/behov.
Under avtalstiden kommer landstinget att ingå i en regionbildning som kan påverka förutsättningarna för avtalet. Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Köp av konferensutrustning med tillhörande serviceavtal till landstingets lokaler runt om i Värmland och serviceavtal till redan befintlig utrustning.
— leverans inklusive installation, inkoppling och driftsättning av konferensutrustning
— service och underhåll
— utbildning
— dokumentation
Beräknad avtalslängd är 4 år från beräknat avtalsdatum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32232000 Videokonferensutrustning, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 64224000 Telekonferenstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen