Denna upphandling avser tekniska konsulter inom miljöområdet. Konsulterna ska stödja beställarorganisationen i samtliga skeden inom infrastrukturprojekt och vid ny- och ombyggnation inom Sjöfartsverkets verksamhetsområde.
Sjöfartsverket har behov av både samordnare av miljökonsekvensbeskrivningar, MKB-samordnare, och sakkunskap inom miljöområdet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen