197076-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom bygg- och anläggningssektorn
Referensnummer: 19-05133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulter inom bygg- och anläggningssektorn. Konsulterna ska stödja beställarorganisationen vid ny- och ombyggnation av Sjöfartsverkets anläggningar.
Behov av konsultstöd kan finnas i alla skeden av en ny- eller ombyggnation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling avser tekniska konsulter inom bygg- och anläggningssektorn. Konsulterna ska stödja beställarorganisationen vid ny- och ombyggnation av Sjöfartsverkets anläggningar.
I Projekteringsstadiet kan uppdragen röra upprättande av tekniska handlingar inom el, vvs, konstruktion. Arkitektur i form av kontorsanpassningar, planhandlingar, digitalisering av äldre ritningar.
I Utförandestadiet kan uppdragen röra projektledning och byggledning vid infrastrukturprojekt och ny/ombyggnation av anläggningar såsom lotsstationer, fyrar och andra byggnader av vilka en del kan vara statliga byggnadsminnen. Företräda beställaren i entreprenader.
I olika skeden kan uppdrag röra geotekniska undersökningar, utredningar och analyser av mark och havsbotten.