1971-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: CNC-svarv
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för valideringstjänster och utbildning för projekt Strategisk kompetensförsörjning
Referensnummer: Saknas
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42621100 CNC-svarv
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två delområden:
Delområde 1: Valideringstjänster inom Industriteknik Bas och CNC Teknik 2017.
Delområde 2: Utbildning inom Industriteknik Bas och CNC Teknik 2017
Individer på företag ska valideras och i vissa fall även utbildas inom ramen för projektet. Utifrån detta ska en handlingsplan skapas som utgår från gapen mellan behov och vad man har för kompetens utifrån valideringen.
Projektet avser 24 företag som kan komma att valideras och utbildas inom Dalarna, Gävleborg och Värmland. Ingen volym kan garanteras för något delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42621100 CNC-svarv, 71731000 Industriell kvalitetskontroll, 73430000 Test och utvärdering, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen