197169-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorbord
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal system- och operatörsbord
Referensnummer: UH-2018-284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39134100 Datorbord
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har i uppgift att producera fasta ledningsplatser inom ett antal kommande.
Uppdrag med gemensamt behov av etablering och omsättning av operatörsmiljöer för 24/7 verksamhet.
I ramavtalet ingående operatörsbord med tillbehör är avsedda att inrymma tekniska system och utgöra arbetsplatser för operatörer, vilket är en väsentlig del av dessa miljöer för att nå en bra arbetsmiljö och god funktionalitet.
Detta ramavtal avser att täcka behov av produkter och tjänster för dessa verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39134100 Datorbord, 39150000 Diverse möbler och utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen