197191-2021 - ÄndringSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsartiklar
Referensnummer: 2020-11738
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar nationellt ramavtal för sjukvårdsartiklar. Information om upphandlingen Beskrivning av upphandlingen Kriminalvården har i egenskap av vårdgivare det övergripande ansvaret att tillgodose behovet av sjukvårdsartiklar till häktade/intagna på Kriminalvårdens ca 80 verksamhetsställen. Efter genomförd upphandling avser Kriminalvården att teckna ramavtal avseende sjukvårdsartiklar. I uppdraget ingår även att hantera returer, hantering av avvikelser, reklamationer, avtal med underleverantörer, kundservice etc. Upphandlingen gäller för alla Kriminalvårdens häkten, anstalter, frivårdskontor samt transportenhet. Se Bilaga 2 Organisationskarta. Avtalet omfattar inte produkter som ingår i riksavtalet med Unilabs. För att få information om vad som ingår i riksavtalet, kontakta Unilabs: kundtjanst.lab@unilabs.com