197204-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av däck, tillbehör och därtill hörande tjänster för GUB:s samtliga bussar som går i linjetrafik i Uppsala. Syftet är att upphandla en totallösning där köparen betalar en kilometerkostnad och leverantören ansvarar för att samtliga kostnader för att förse fordonen med däck ingår i kilometerpriset. Utöver normalt slitage uppkomna skador som hanteras separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen