197252-2021 - PlaneringSverige-Karlskrona: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busslinjetrafik
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Blekingetrafikens nuvarande avtal avseende större delen av all linjelagd kollektivtrafik med buss i Blekinge, vilket omfattar ca 120 fordon, löper ut i augusti 2024 och en ny upphandling ska därmed genomföras. Därför bjuder vi in till informationsmöten.
Syftet är att skapa en dialog med marknaden och intresserade trafikföretag samt ta del av kunskap och erfarenheter för att få en tydligare bild av marknaden där framför allt teknikutvecklingen avseende fordon går snabbt framåt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Blekingetrafiken (Region Blekinge) har för avsikt att genomföra en upphandling beträffande linjelagd
Region- och stadsbusstrafik i Blekinge. Varje år görs 6,9 miljoner bussresor med Blekingetrafiken. Blekingetrafiken har bland de nöjdaste kunderna inom kollektivtrafiken i Sverige. Det gör oss stolta men inte nöjda. För att nå våra mål ska vi ligga i framkant och fortsätta utveckla kollektivtrafiken. Det tror vi att vi gör bäst med kunden i fokus och med inspiration från omvärlden.
Vårt nuvarande avtal avseende större delen av all linjelagd kollektivtrafik med buss i Blekinge, vilket omfattar ca 120 fordon, löper ut i augusti 2024 och en ny upphandling ska därmed genomföras. Därför bjuder vi in till en Request for Information (RFI). Syftet är att skapa en dialog med marknaden och intresserade trafikföretag samt ta del av kunskap och erfarenheter för att få en tydligare bild av marknaden där framför allt teknikutvecklingen avseende fordon går snabbt framåt.