Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst
Referensnummer: KS 2021/412 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Telefoni som tjänst, samordnad upphandling för 35 upphandlande myndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64200000 Telekommunikationstjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun 212000-0829AB Karlskronahem 556114-6662 Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438A ffärsverken Karlskrona AB 556049-4733 Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834 Affärsverken Energi AB 556086-1618 Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255 Blekinge Museum 835000-6113 Blekinge Läns Bildningsförbund 835600-1381 Ronneby Kommun 212000-0837 AB Ronnebyhus 556518-3943 AB Ronneby Industrifastigheter 556077-1072Ronneby Miljö och Teknik AB 556366-1437Sölvesborgs kommun 212000-0852 Sölvesborg-Bromölla kommunalförbund 222000-1222 Miljöförbundet Blekinge Väst 222000-1644 Sölvesborgs Energi och Vatten AB 556055-8677 Sölvesborgshem AB 556349-9267 Olofströms kommun 212000-0811 Olofströmshus AB 556415-6445 Karlshamns kommun 212000-0845 Karlshamn Energi AB 556223-8849 Karlshamnsbostäder AB 556526-8355 Karlshamnsfastigheter AB 556188-5160 Cura Individutveckling 222000-0711 Kreativum i Blekinge AB 556545-4989 Karlshamns Hamn AB 556016-9467 Räddningstjänsten Västra Blekinge AB 222000-0935 Västblekinge Miljö AB 556198-1480 (har befintligt avtal idag och kommer att ansluta till detta 2023-01-01) Bromölla kommun 212000-0894 Bromölla Energi och Vatten AB 556525-8638AB Bromölla Hem 556537-1274 Bromölla Fritidscenter AB 556862-4095 Skåne Blekinge Vattentjänst AB 556924-3180 Kommunalförbundet Sydarkivera 222000-3103
Tjänsten
Upphandlingen avser Telefoni som tjänst