Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk användarbehörighet till tekniska handböcker för fordonskontroll
Referensnummer: A597.652/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72319000 Tillhandahållande av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att ge Polismyndigheten tillgång till en användarbehörighet till leverantörens handböcker för kontroll- och registreringsbesiktning samt tillhörande material och dokumentation som är nödvändig för Polismyndighetens avsedda användning av handböckerna, det vill säga att genomföra fordonskontroller.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72319000 Tillhandahållande av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Avtalet syftar till att ge Polismyndigheten tillgång till en (1) användarbehörighet till leverantörens handböcker för kontroll- och registreringsbesiktning samt tillhörande material och dokumentation som är nödvändig för Polismyndighetens avsedda användning av handböckerna, det vill säga att genomföra fordonskontroller.