197302-2018 - ResultatSverige-Stockholm: TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende hemelektronik
Referensnummer: 2.2-1826-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ett ramavtal för främst leverans, men även installation, av hemelektronik till hela SiS, dvs till samtliga institutioner, verksamhetskontor och till huvudkontoret. SiS söker således en rikstäckande leverantör som ska kunna leverera och installera hemelektronik.
Med hemelektronik avses främst TV-apparater, DVD- och Blu-ray-spelare, MP3-spelare, spelkonsoler och spel, hushållsapparater och kroppsprodukter. SiS köper för närvarande in hemelektronik för ca 3 500 000 SEK per år, dvs 14 000 000 SEK per ramavtalsperiod (4 år).
Observera att SiS inte förbinder sig att beställa en viss mängd/volym under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 39700000 Hushållsapparater, 33721200 Rakapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen