197338-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm som tjänst
Referensnummer: UH-2018-561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter (UM) bjuder tillsammans med Norrköpings kommun (avropsberättigad/beställare) in till att lämna anbud i upphandling av personlarm som tjänst. Upphandlingen avser ett ramavtal, där alla villkor är fastställda, med en antagen leverantör.
En dialog har förts med marknaden som en del av förarbetet inför upphandlingen genom en publikt publicerad RFI, där man sammanfattningsvis tagit med sig följande baserat på inkomna svar, som fått viss betydelse för denna förfrågan:
— Fullständig tjänsteleverans efterfrågas inkluderat operatörstjänst med anledning av säkerhet och kvalitet, för Leverantörens fullständiga leverans inom området
— En omfattande implementation efterfrågas där samtliga befintliga larmtjänster avses att ersättas på kort tid i anslutning till Avtalad leveransdag
Vi välkomnar er att komma in med anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norrköpings kommun använder idag larmsändare SRT 306 och SRT 306i som en del av nuvarande larmtjänstlösning och har nu behov av att ersätta det nuvarande avtalet, där man efterfrågar en tjänsteleverans enligt vidare beskrivet i upphandlingsdokumenten. Som en del av tjänsten efterfrågar man två larmtjänstpaket som ska tillhandahållas komplett och driftsatt i full funktionalitet enligt i upphandlingen uppställda krav och villkor.
En lösning som är beroende av en smarttelefon efterfrågas inte, delvis med anledning av att ett större antal av kommunens tilltänkta användare inte har en smarttelefon i tjänsten idag och att detta saknar grund och täckning i befintliga avtal och beslut. Denna typ av lösning blir också sannolikt mer kostsam, då det i anbudspriset skulle behöva adderas kostnad för en smarttelefon för ett större antal användare. Vidare ser kommunen betydande fördelar säkerhetsmässigt i att larmtjänstleverantören kan ta ansvar för helheten.