2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grönsakstorget och Basargatan
Beskrivning: Stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på totalentreprenad för renovering och utveckling av Grönsakstorget och Basargatan i centrala Göteborg. Entreprenaden kommer att utföras med partnering/samverkan som arbetsform. Detta eftersom projektområdet är beläget på en central och komplex plats i staden, handlingar endast finns framtagna för övergripande gestaltning och tid är en prioriterad faktor i projektet Preliminär tidplan för upphandlingen: Förfrågningsunderlaget beräknas kunna publiceras ca 2-3 veckor från denna förhandsannons och anbudstiden blir därefter 5-6 veckor.
Intern identifierare: N400U26-202
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233262 Anläggningsarbeten för gågator