197409-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Internettjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Colocation, Transmission och Internet
Referensnummer: UH-2020-262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Löf avser att upphandla tjänster för Colocation, Transmission och Internet.
Löf har för avsikt att träffa avtal med en (1) leverantör för leveranser av efterfrågade tjänster.
Avtalet gäller från och med avtalets undertecknande. Från och med avtalad leveransdag 1.9.2021, löper avtalet för en inledande period om tre (3) år. Om Löf inte säger upp avtalet till avtalstidens utgång förlängs det automatiskt med ett (1) år i taget. Sådan förlängning kan ske maximalt två (2) gånger till och med 31.8.2026. Efter detta datum löper avtalet ut utan föregående uppsägning.
Upphandlingens värde uppskattas till 5 100 000 SEK exklusive moms.
Välkomna att lämna anbud!
Vänliga hälsningar
Löf
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer, 72415000 Webbvärdtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet gäller från och med att avtalets undertecknande. Från och med avtalad leveransdag 1.9.2021, löper avtalet för en inledande period om tre (3) år. Om Löf inte säger upp avtalet till avtalstidens utgång förlängs det automatiskt med ett (1) år i taget. Sådan förlängning kan ske maximalt två (2) gånger till och med 31.8.2026. Efter detta datum löper avtalet ut utan föregående uppsägning.