Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omläggning och reparation av papptak samt takskottning, 2019.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns akuta och planerade reparationsarbeten och omläggningar av papptak, samt även snöskottning av tak inom Piteå Kommuns fastighetsbestånd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261210 Takläggningsarbete, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen