19745-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för drift av anläggning – Drift badverksamhet Lögarängsbadet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift badverksamhet Lögarängsbadet
BeskrivningUpphandlingen omfattar en tjänstekoncession (LUK) för Lögarängsbadet i Västerås. Koncessionshavaren ska ansvara för driften för badet.
Förfarandets viktigaste känneteckenTjänstekoncession, enligt lagen (2016:1147) om upphandling av Koncessioner (LUK). Öppet förfarande, enligt definitioner i lagen om offentlig upphandling (LOU) upphandling där alla Anbudsgivare får lämna anbud. Det är därför viktigt att samtliga krav och förutsättningar enligt detta upphandlingsdokument följs och att bästa villkor lämnas i anbudet. Med Koncession avses ett skriftligt kontrakt med ekonomiska villkor som ingås mellan en upphandlande myndighet eller enhet och en Koncessionshavare, där kontraktet utgör tjänstekoncession enligt 19 §, ersättningen för arbetet eller tjänsten utgörs antingen av enbart rätten att utnyttja föremålet för koncessionen eller av dels en sådan rätt, dels betalning, och kontraktet innefattar att en sådan verksamhetsrisk som avses i 22 § övertas av Koncessionshavaren. Koncessioner utmärks dels av att verksamhetsrisken övertas av leverantören, dels av att ersättningen för tjänsten består av rätten att använda föremålet för koncessionen. I detta uppdrag kommer koncessionshavaren att bedriva verksamheten på egen risk på Lögarängsbadet i Västerås. Värdet av koncessionen är inte detsamma som koncessionsavgift/ersättning som ska erläggas till Köparen årligen.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79993100 Tjänster för drift av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108042:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning, 92610000 Drift av idrottsanläggningar