Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektricitet från förnybara energikällor
Referensnummer: Ä 2019 - 458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av verksamhetsel från förnyelsebara energikällor till myndighetens verksamhetslokaler i Stockholm och i Malmö. Fastighetsel (så som fläktar, ventilation mm) omfattas inte av denna upphandling. Förbrukning av verksamhetsel uppgår uppskattningsvis till ca 278 MWh per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans av elektricitet från förnyelsebara energikällor enligt uppgifter i upphandlingsunderlag. Upphandlingen omfattar verksamhetsel till myndighetens verksamhetslokaler i Stockholm och i Malmö. Fastighetsel (så som fläktar, ventilation mm) omfattas inte av denna upphandling.