197509-2023 - ResultatSverige-Linköping: Post- och telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst
Referensnummer: Ks26 2022-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling i samverkan, Linköpings kommun med bolag, Söderköpings kommun samt Valdemarsviks kommun.
Inför upphandling har följande effektmål för telefonin fastslagits:
?      En funktionell och kostnadseffektiv telefonilösning
?      En telefonilösning som främjar samverkan
?      Ett attraktivt utbud av tilläggstjänster för att kunna ge god samhällsservice till medborgare och andra intressenter
?      Stödja grundbehovet för beställarens verksamheter
?      Ett behovsanpassat nyttjande som t.ex. kontaktcenter
?      Följa marknadsutvecklingen inom området
?      Digitalt först, och mobilt arbetssätt i fokus
?      Hög informationssäkerhet så att nivåerna för olika informationstyper kan upprätthållas
Dessa effektmål utgör basen i de mål som beställaren ser för den framtida telefonilösningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En helhetslösning avseende växel och operatörstjänster.