197521-2019 - ResultatSverige-Ekerö: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter - Taxi
Referensnummer: KSUH19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar persontransporter för barn och vuxna med taxi enligt följande:
— Skolskjuts för barn och elever
— Turbundna resor för barn och vuxna med funktionsnedsättning
— Turbundna resor inom äldreomsorgen
Värdet på upphandlingen beräknas till ca 8 miljoner SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen