197526-2019 - ResultatSverige-Söderhamn: Avfallsförbränning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av avfall till förbränning - Hudiksvalls kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling av hushållsavfall till förbränning. Transport kommer ske från Ulvbergets avfallsanläggning i Hudiksvall.
Avfallet inkommer till återvinningsanläggningen vilket sorteras och mellanlagras inom anläggningen för att möjliggöra återvinning. Avfallet kan härröra från företag, kommuner, butiker och privatpersoner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen