197549-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal små entreprenader (II)
Referensnummer: UH-2022-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser anläggningsentreprenader för exploateringsverksamheten, anläggningsentreprenader på befintlig allmän platsmark (såsom gata, gång. och cykelväg, park och torg), åtgärda trasiga kantstenar/hårdgjorda ytor i påkörda refuger, tillgänglighetsåtgärder i naturmark såsom grusade stråk, leder och stigar samt naturvårdsentreprenader som omfattar entreprenadmaskinsker. För mer utförlig beskrivning över ramavtalets omfattning hänvisas till AFC.1/AFD.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym för raamvtalet är 125 000 000 kr.