197633-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurs i brandbekämpning
Referensnummer: C 2018-0291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kurs i brandbekämpning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen - syfte och mål.
Beställaren för detta uppdrag är Chalmers tekniska Högskola, Institutionen för mekanik och maritima vetenskaper. Institutionen bedriver bland annat utbildning av sjökaptener, sjöingenjörer och sjöbefäl klass VII samt ett antal fortbildningskurser. Ett moment i många av kurserna är utbildning i brandbekämpning, där behov föreligger av både en för ändamålet anpassad anläggning samt externt utbildningsstöd.
Avtalet omfattar genomförande av kurser i brandbekämpning, kurserna infattar en teoretisk del samt en praktisk del. Den teoretiska delen genomförs i Chalmers lokaler och den praktiska delen genomförs på ett närliggande brandfält. Vilka utbildningar som ska genomföras samt hur de ska genomföras och examineras styrs till fullo av Transportstyrelsens Författningssamling; Föreskrifter om ändring i Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (TSFS 2011:116) om utbildning och behörigheter för sjöpersonal; TSFS 2013:47.
Mer information om Chalmers kursutbud inom detta området finns att hitta på:https://student.portal.chalmers.se/sv/chalmersstudier/programinformation/Sidor/SokProgramutbudet.aspx.