2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad Marenplan i Södertälje
Beskrivning: Södertälje kommun kommer att utveckla Marenområdet i samband med att ett nytt hotell byggs på Tellus 5 samt att ytorna kring ombyggnationen av slussen och Södertäljekanal färdigställs med nya anläggningar. Med de nya kajerna ges förutsättningar för att utveckla de allmänna platserna vid Marenplan till en levande och trygg stadsmiljö. I entreprenaden ingår även arbeten för ny fontän.
Intern identifierare: TI 2023-1204
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Referenser
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: TI 2023-1204