197687-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Anläggningsarbete för simbassäng
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny simhall Saltsjöbaden.
Referensnummer: KFKS 2017/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte:
Det huvudsakliga syftet med upphandlingen är att kommundelen ska förses med en simhall som erbjuder skolor, föreningsliv och allmänhet förutsättningar och ytor för motionsverksamhet, idrottsundervisning, lek och rekreation samt föreningsverksamhet med inriktning på simidrott och kajak, i simbassänger och på torra ytor. Allmänheten ska även, på sin fritid, kunna erbjudas organiserad simskoleundervisning, olika former av vattenträning, aktiviteter i simbassäng och på torra ytor samt aktiviteter riktade till för barnfamiljer och ungdomar. Ett utbud med aktiviteter för barnfamiljer och ungdomar är särskilt angeläget på helger och skollov.
Upphandlingen omfattar:
— Upplåtelse av tomträtt,
— Rivning av befintlig simhall och sanering av mark,
— Anläggande av simhall, som ska ägas, förvaltas och underhållas av leverantör,
— Funktioner i simhallen,
— Tjänster som ska tillhandahållas,
— Tillgång till tid i simhallen för olika grupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 675 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att lämna anbud på att bygga, äga och driva Saltsjöbadens nya simhall.