2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nya Sjukhusområdet Lund, NSL: Konsulttjänster för framtagande av underlag för program till detaljplan (planprogram), underlag för detaljplan och framtagande av konceptprogram
Beskrivning: Denna upphandling av konsulttjänster avser: • Framtagande av utredningar och underlag för program till detaljplan (planprogram) samt, som option: • Framtagande av utredningar och underlag för detaljplan • Framtagande av konceptprogram med tillhörande bilagor för ett nytt universitetssjukhus (arbetet sker parallellt med detaljplanen)
Intern identifierare: 81800000- 408594-53000
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000