Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillfälliga skollokaler.
Referensnummer: FN 2017/00033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhyrning av tillfälliga skollokaler i Halmstad kommun.
I Halmstads kommun beräknas en kraftig ökning av antalet barn i åldrarna 1-16. Till läsårsstarten år 2018 behöver bortemot 900 elevplatser tillskapas. Lösningen består inte i provisoriska paviljonger vid eller i anslutning till befintliga skolor, utan uppförande av tillfälliga skollokaler som komplett skoletablering lokaliserade till 2 platser i Halmstad, under arbetsnamnen Arenaskolan och Söderskolan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45223820 Prefabricerade delar och komponenter, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen