19778-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elkonsulttjänster.
Referensnummer: 223-2409/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation av ett kvarter i Södra Klara som uppfördes ca: år 1900 och har en BTA om ca 30 000 m².
Den senaste större ombyggnationen utfördes i början av 1980-talet. Det finns nu ett stort behov av att modernisera klimatanläggning, byta ut byggnadens installationer, renovera ytskikt, öka tillgängligheten och åtgärda logistiska problem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser delat konsultuppdrag.
I uppdraget ingår att bl.a. tillhandahålla följande yrkeskategorier/discipliner/funktion:
— Ansvarig elkonsult,
— Handläggande elkonsult,
— Ljusdesigner belysningsplanering,
— Telekonsult larm/passersystem,
— Telekonsult kommunikationsnät (data),
— Säkerhetskonsult lås/passer,
— Elkonsult UPS/reservkraft/ställverk,
— 3D ansvarig elkonsult,
— Hisskonsult.