197787-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerhamnen Etapp 1, Vaxholms kajer
Referensnummer: KS 2022/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad kommer att renovera samtliga kajer under perioden 2022 – 2026, uppdelat i flera etapper och flera entreprenader, preliminär 5 st. Det sammanlagda värdet av alla etapperna uppskattas till ca 300 Mkr. Denna upphandling, Etapp 1, Mark- och grundläggningsentreprenad påbörjades hösten 2021; övriga etapper kommer att upphandlas i tur och ordning efter beslut av Kommunstyrelsen.
Entreprenaden planeras att påbörjas tredje kvartalet 2022 och färdigställas avseende mark och anläggningsdelen under andra kvartalet 2023 vilket medför vinterförhållanden under större delen av entreprenaden.
Vaxholms Stad härmed inbjuder att lämna anbudsansökan avseende Utförande entreprenad av Västerhamnen, etapp 1 diarienummer KS 2022/28, enligt angivna instruktioner i det strukturerade upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor och i enlighet med lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anläggningsarbeten för kaj och hamn.
Se p. II.2.4
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44163000 Rörledningar och armatur, 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45243600 Anläggningsarbete för kajmur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförandeentreprenaden i etapp 1 med byggstart september 2022, omfattar ca 35 miljoner kr.
OMFATTNING
Arbeten som innefattas i Etapp 1 utöver hjälparbeten är:
Schakt för:
- Utskiftning
- VA-schakter
- Schakt i vatten
Fyllningsarbeten för:
- VA-ledningar
- Fyll i vatten för betongelement
- Ny kaj mellan befintlig
Ledningsläggning
Återställning inför finplanering
- Bitumenbundet bärlager för körbana
- Hårdgjorda ytor för parkområde
Installation av betongelement inkl. krönbalk
Slagen stålspont (Option)