2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom tillstånd dricksvatten, hydrologi och hydrogeologi, Ramavtal
Beskrivning: Ramavtalet avser konsulttjänster för att stötta och hjälpa NVAA med utredningar för att säkerställa dricksvattentillgångar och vattenskydd samt geoteknik och markundersökningar, i framtida projekt i egen regi och utpekade VA-utbyggnadsområden m.m. Uppdrag inom följande områden kan bli aktuellt: • Tillståndsansökningar inom vattenskyddsområde och vattendomar • Hydrologiska och hydrogeologiska utredningar för både grundvatten- och ytvattentillgångar • Utredningar tillrinning- och avrinningsområde till ytvatten • Risk och sårbarhetsutredningar • Grundvattenprospektering, provpumpningar och konstgjord grundvattenbildning • Brunnskonstruktion och dimensionering • Miljökonsekvensbeskrivningar • Kontrollprogram
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119537:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster