197840-2022 - ResultatSverige-Hisings Backa: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus - Norra Fjädermolnsgatan etapp 2
Referensnummer: EH2021-0077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder anbudsgivare att lämna anbud avseende nybyggnation av flerbostadshus Norra Fjädermolnsgatan etapp 2.
Entreprenaden ska innehålla mellan 29 och 40 lägenheter på ca 3 500 kvm BOA i form av flerbostadshus. I entreprenaden ingår även underliggande garage, komplementbyggnader och utvändig mark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen